
Wszystko o trybie eksternistycznym
ABC ukończenia eksternistycznie liceum ogólnokształcącego dla dorosłych
- zdobycie średniego wykształcenia ogólnego
- zdobycie średniego wykształcenia ogólnego
Co trzeba zrobić? (4 kroki)
1Rozpocząć naukę – wykupić dostęp do naszej internetowej platformy, na której osadzone są kursy 11 przedmiotów ogólnokształcących, z których musisz zdać egzaminy: język polski, język obcy nowożytny (do wyboru angielski, niemiecki, rosyjski), historia, matematyka, fizyka, chemia, biologia, geografia, informatyka, wiedza o społeczeństwie, podstawy przedsiębiorczości.
2
Zgłosić wybranej Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej (OKE) zamiar rozpoczęcia zdawania egzaminów eksternistycznych.
3
Przygotować się przy pomocy naszych materiałów do zdania egzaminów wg samodzielnie zaplanowanej kolejności i czasu ich zdawania.
4Zdać 11 egzaminów. Po zaliczeniu egzaminów otrzymasz państwowe świadectwo ukończenia LO dla dorosłych, które wystawi Okręgowa Komisja Egzaminacyjna (OKE) – państwowa instytucja, jedyna w Polsce, która może przeprowadzać egzaminy eksternistyczne.
1. Nauka
Uczysz się przy pomocy internetowej platformy edukacyjnej - otrzymujesz własny login i hasło. Kursy przedmiotowe zawierają niezbędne do opanowania treści w formie stron internetowych, dokumentów, prezentacji multimedialnych, rysunków, szkiców, itp. Materiał jest podzielony na tematy lekcyjne i działy, uczysz się własnym tempem, w dogodnym dla siebie czasie (platforma jest dla Ciebie dostępna całą dobę), wielokrotnie możesz wykonać quizy pokazujące aktualny poziom Twojej wiedzy. Dostęp do kursów otrzymujesz na okres czasu, który wybrałeś. Otrzymujesz pomoc nauczycieli, możesz korzystać z czatów oraz poczty mailowej. Możesz wykonać dwie próbne prace egzaminacyjne, które zostaną sprawdzone i ocenione przez nauczyciela - to dobry sprawdzian przed egzaminem!
2. Zgłoszenie
Musisz samodzielnie zgłosić wybranej przez siebie OKE zamiar zdawania egzaminów eksternistycznych. W tym celu, do 30 listopada , jeśli chcesz rozpocząć zdawanie egzaminów w sesji lutowej lub do 31 lipca , jeśli rozpoczynasz zdawanie w sesji październikowej, musisz przesłać na adres wybranej OKE wniosek o dopuszczenie do zdawania egzaminów eksternistycznych oraz oryginał świadectwa ukończenia przez Ciebie szkoły niższego rzędu – gimnazjum lub starego typu 8-klasowej szkoły podstawowej. Formularz wniosku znajdziesz na stronie www każdej OKE na zakładce egzaminy eksternistyczne. Po około 2 tygodniach otrzymasz listownie decyzję OKE oraz zwrot świadectwa. Musisz również przesłać do OKE (do 31 grudnia dla sesji lutowej lub do 31 sierpnia dla sesji październikowej) wypełnioną deklarację wyboru przedmiotów egzaminacyjnych oraz bankowy dowód dokonania przelewu opłat egzaminacyjnych.
3. Przebieg nauki
Ty sam/a decydujesz, kiedy ukończysz LO w trybie eksternistycznym. Na zdanie 11 egzaminów masz maksymalnie 3 lata (6 kolejnych sesji egzaminacyjnych). Nie musisz jednak czekać tak długo. Możesz zdać wszystkie egzaminy nawet w ciągu jednej sesji – nasza oferta LICEUM BŁYSKAWICZNIE, w dwóch sesjach – LICEUM EKSPRESOWO, w trzech sesjach LICEUM KOMFORTOWO lub w czterech, pięciu bądź sześciu sesjach – LICEUM INDYWIDUALNIE. To Ty decydujesz, do ilu egzaminów przystąpisz w najbliższej sesji. Decydujesz również o kolejności zdawanych przedmiotów. W zależności od tego, czy zależy Ci na szybkim otrzymaniu świadectwa, czy też wolisz spokojnie przygotowywać się i zdawać egzaminy, samodzielnie układasz sobie harmonogram zdawania egzaminów.
4. Egzaminy
Egzaminy eksternistyczne przeprowadzają Okręgowe Komisje Egzaminacyjne. Jest ich 8 na terenie kraju (https://cke.gov.pl/komisje-egzaminacyjne/). Wybierasz dowolnie jedną z nich, z reguły blisko swego miejsca zamieszkania. Egzaminy można zdawać co roku w trakcie dwóch sesji egzaminacyjnych odbywających się w 3 weekendy lutego i 3 weekendy października. Harmonogramy sesji ogłaszane są na około 1,5 miesiąca przed ich rozpoczęciem. Egzaminy eksternistyczne to pisemne testy, które trwają 120 minut każdy (wyjątek - j.polski - 150 minut). Wystarczy 30% punktów, aby zdać egzamin. Test egzaminacyjny składa się z pytań zamkniętych i otwartych. Zdawalność egzaminów zależy od tego, ile czasu poświęcisz na naukę. Egzaminy eksternistyczne z niektórych przedmiotów zdają niemal wszyscy (WOS, geografia, podstawy przedsiębiorczości). Najwięcej czasu należy poświęcić przedmiotom ścisłym (matematyka, fizyka, chemia). Niezaliczony egzamin można poprawiać w kolejnych sesjach egzaminacyjnych.
KOSZTY:
Koszty ukończenia LO eksternistycznie to koszt dostępu do materiałów wspomagających naukę (w promocji około 500 – 1100 zł w zależności od wybranego zestawu kursów przedmiotowych) oraz koszt opłat egzaminacyjnych (koszt egzaminu z jednego przedmiotu to 222,53 zł). Egzaminy poprawkowe są również płatne. Opłata identyczna jak za pierwsze podejście.
Dla osób będących w trudnej sytuacji materialnej istnieje możliwość ubiegania się o częściowe lub całkowite zwolnienie z opłat egzaminacyjnych. Do OKE można skierować wniosek (formularz dostępny na stronach OKE) o zwolnienie z opłat oraz dołaczyć stosowne dokumenty pokazujące aktualną sytuację materialną (bezrobocie, niski dochód w rodzinie, itp.).
ZAŚWIADCZENIA:
Na życzenie wystawiamy zaświadczenie o udziale w kursach przygotowujących do zdawania egzaminów eksternistycznych z zakresu liceum ogólnokształcącego dla dorosłych.
Aby otrzymać zaświadczenie, po uzyskaniu dostępu do kursów proszę pobrać formularz wniosku o wydanie zaświadczenia - pobierz. Wypełnij wniosek, zeskanuj (zrób zdjęcie) i wyślij mailem na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.